Spis treści:

1. Tworzenie napisów do filmu – wprowadzenie
2. Tworzenie napisów do filmu – online:
a) ręczne napisy
b) automatyczne napisy
c) profesjonalne napisy
3. Tworzenie napisów do filmu – zakończenie

1. Napisy do wideo online – jak to ugryźć?

Jeśli tworzysz napisy dla instytucji, to z pewnością jest to dla Ciebie wyzwanie. Stworzenie napisów do filmu wiąże się dużymi nakładami finansowymi lub czasowymi. Ustawa o dostępności cyfrowej nakłada obowiązek dodawania napisów do filmów. Osoby decyzyjne mogą delegować do tego zadania pracowników lub zlecić to zewnętrznej firmie. Istnieją trzy sposoby, które pozwolą Ci na stworzenie napisów. Omówię je wszystkie, żebyś mógł podjąć jak najlepszą decyzję!

2. Rodzaje napisów online

a) Ręczne napisy

Na pewno jest to najtańsza opcja. Ale wymaga też najwięcej czasu. Osoba odpowiedzialna za tworzenie napisów, ogląda nagrania i ze słuchu tworzy napisy ręcznie. Szybka transkrypcja nagrania wymaga szybkiego pisania na klawiaturze. Bez tej umiejętności transkrypcja i stworzenie napisów może zająć nawet 8-9 godziny! Napisy można tworzyć w tak skomplikowanej aplikacji jak Subtitle Edit albo w naszym prostym w obsłudze i darmowym edytorze Subtiled.com. Dzięki temu artykułowi o zasadach tworzenia napisów dowiesz się jak robić to dobrze!

Plusy

+ zaoszczędzisz pieniądze na zleceniu napisów firmie zewnętrznej.

Minusy

– wolne tempo tworzenia napisów, nawet jeśli potrafisz szybko pisać na klawiaturze,

– większe ryzyko, że napisy będą niepoprawne,

– ręczna transkrypcja jest bardzo żmudnym procesem.

 

Ręczny edytor - transkrypcja online
Ręczny edytor Subtiled.com jako sposób na transkrypcję online.

b) Automatyczne napisy

Transkrypcja online za pomocą automatycznych napisów to ciekawa opcja. Za niewielką opłatą zachowasz naprawdę dużo czasu. Generatory napisów naprawdę pomogą Ci w szybkim i tanim tworzeniu napisów. Na przykład dzięki Subtiled.com zaoszczędzisz nawet 7,5 godzin w wypadku gdybyś chciał tworzyć napisy samodzielnie.

Ciekawe jest to, że tworząc transkrypcję online w narzędziu Subtiled.com, uzyskasz nawet 95% precyzji. Warto pamiętać o tym, że taka dokładność możliwa jest przy dobrej jakości nagrania. W korekcie pomaga to, że Subtiled.com jest naprawdę prosty w użyciu i intuicyjny! Stworzone napisy online z łatwością pobierzesz w interesującym Ciebie formacie (.srt, .dfxp, .vtt, .txt i .docx).

Sam proces generowania napisów do godzinnego materiału to zaledwie 13 minut! Ostanie sekundy są zaokrąglane do minuty, a nie tak jak w większości aplikacji do pół godziny. Twoje bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem, dlatego jesteśmy zgodni z RODO. Opcja transkrypcji online jest polecana dla instytucji z małym budżetem.

Plusy

+ niski koszt transkrypcji online,

+ oszczędność czasu,

+ wysoka precyzja wygenerowanych napisów,

+ łatwa obsługa.

Minusy

– stworzenie transkrypcji online za pomocą aplikacji jest dłuższe niż w przypadku zlecenia tego zadania profesjonalistom.

Transkrypcja online
Subtiled.com – transkrypcja online

c) Profesjonalne napisy

Stworzenia napisów online za pomocą profesjonalistów to zdecydowanie najwygodniejsza i najszybsza opcja. Zamówienie takich napisów to kwestia 5 minut. Klient dostaje plik z gotowymi napisami. Zero poprawek, 100% dokładności. Dzięki temu osoba odpowiedzialna za tworzenie napisów poświęci swój cenny czas na wykonywanie własnych obowiązków. Oddając to nam, masz pewność, że zrobimy to w pełni profesjonalnie (zobacz ofertę tutaj)! A wszystko zgodnie z wytycznymi Netflixa.

Plusy

+ masz napisy w 5 minut,

+ 100% dokładność.

Minusy

– najdroższa opcja transkrypcji online.

3. Napisy online – zakończenie

Jeżeli jesteś osobą odpowiedzialną za transkrypcję online w instytucji państwowej, masz do wyboru trzy drogi: zrobić transkrypcję i napisy samemu, wygenerować ją za pomocą automatu lub zrobić napisy profesjonalne. Każdy z tych rodzajów ma swoje wady i zalety. Najtańsza opcja, czyli ręczne tworzenie napisów, wymaga również najwięcej czasu. Generator napisów daje sporą precyzję oraz szybkość tworzenie napisów w atrakcyjnej cenie. Profesjonalne napisy to gwarancja dokładności napisów oraz szybkość wykonania usługi. Jednak za jakość napisów trzeba słono zapłacić.

W zależności od posiadanego budżetu proponujemy wybór: generatora napisów lub profesjonalnych napisów. Jeżeli Twoja instytucja posiada skromne fundusze na te cele, to polecamy generator napisów.  W innym razie najlepiej sprawdzą się profesjonalne napisy.